Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anasayfa - Blog

Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba, bugün web sitesi kurulurken nelere dikkat edilmeli, web sitesi özellikleri neler olmalı detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılara dikkat edildiğinde web sitesi ile ilgili tüm beklentilerin karşılanması mümkün olmaktadır. Öncelikle web sitesi yaptırırken talepler yazılı olarak iletilmelidir. Bireylerin sitelerinde ne bekledikleri, başaı hedefleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ajansların isteklerine göre değil bireylerin hedefleri ve isteklerine uygun olarak web sitesi hazırlanılmalıdır.

Web Sitesi Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En beğenilen web sitelerinin hangisi olduğu, web sitesinde beğenilen sitelerin hangi özelliklerinin bulunması gerektiği, renk bileşimleri, web sayfasında nelerin yapılmak istendiği, web sitesinin hangi amaçla kullanılacağı gibi düşüncelerin yazılı olarak belirtilmesi, mükemmel sonuca ulaşmak için atılması gereken ilk adımdır. İkinci olarak web sitesi tasarımını yapacak olan firmanın önceki çalışmaları incelenmelidir. Ayrıca hizmet verdiği birkaç firma ile iletişime geçilmesi de tavsiye edilmemektedir. Üçüncü ayrıntı, içeriklerin hazırlanmasıdır. Web sitesinin tasarımına başlamadan önce yer alması istenen sayfalarla ilgili tüm içerikler, tasarımcı ile beraber hazırlanmalıdır. Özellikle sürekli olarak güncellenecek sayfalarla ilgili örnek içerikler oluşturulmalıdır.

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir başka ayrıntı da kaparo ve ödeme şeklidir. Özellikle iş tamamlanmadan önce kesinlikle ödemenin tamamı yapılmamalıdır. Belli bir miktar kaparo verilmelidir ve makul oran yüzde 50’dir. Taleplerin yazılı olarak verildiği tasarım ajansının sunduğu teklif de yazılı olarak istenmelidir. Teklifte; sitenin yapım süresinin, yönetim panelinin kullanımı ile ilgili eğitim desteğinin, sitedeki modüllerin, kullanılacak alt yapının, sitenin kodlanmasına başlanmadan önce örnek tasarımın sunumunun ve taleplere göre güncellenmesinin, sitenin teslim edilmesinin ardından bakım destek hizmetlerinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca sitenin alan adı web sitesi sahibinin adına tescil ettirilmesi de önemlidir. Sitenin tamamlanmasının ardından mutlaka kodların tamamı, dosyalarını ve varsa veritabanının yedeği istenmelidir. Web sitesinin tüm internet tarayıcılarında hatasız bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Web sitesi dinamik bir site olacaksa, yani sürekli olarak görsel, yazı ya da doküman eklenecekse, yönetim panelinin istenmesi ve bu işlemlerin site sahibi tarafından yapılması önemlidir.

Web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken başka ayrıntı da değişik ekran çözünürlüklerinde nasıl göründüğünün test edilmesi gelmektedir. Bunun yanı sıra sitede firma ile ilgili olmayan kısımların olmamasıdır. Ayrıca sitede flash bulundurulmamasına dikkat edilmelidir. Flash sitenin yavaşlamasına neden olabilmektedir. Flash yerine sıralı resimlerden meydana gelen slayt koydurulmalıdır.

Web sitesinin profesyonel görünmesi ve kullanıcıların dönüşümleri için beğeni, sosyal medya hesapları eklenmelidir. Aynı zamanda eğer gerekiyorsa siteye üye olma, giriş yapma butonları eklenmelidir. Görünüm yani web site tasarımına önem verilmesi sitede geçirilen zamanın kaliteli ve keyifli olmasını sağlar. Bu yüzden mümkün olduğunca görünüme de dikkat edilmelidir. Çalışma yapılan firma ile  7/24 saat destek hizmeti almak olabilecek yazılımsal sorunların hemen giderilmesine de yardımcı olmaktadır.


Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta mailiniz gizli kalacaktır.*

İyi görünüyor!
Lütfen isminizi giriniz.
İyi görünüyor!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
İyi görünüyor!
Lütfen yorumunuzu giriniz.